Sporter Weekend „Mila Marină”
Toate știrile
22 iulie 2014

La 20 iulie s-a desfășurat o nouă ediție Sporter Weekend, intitulată „Мila Marină”. Al doilea an consecutiv, înotătorii din R. Moldova au venit la o competiție de înot prin lacul Ghidighici. Competițiile au fost organizate de rețeaua socială sportivă Sporter.md în parteneriat cu Federația de sporturi nautice și Federația de iachting din R. Moldova. Partenerul general al Sporter Weekend „Мila Marină” este băutura energizantă Shark.

морская миля, гидигич

De această dată participanții au avut să parcurgă o distanță de 1852 m — o milă marină. Lacul Ghidighici este numit în popor „marea Chișinăului”, iată de ce a fost aleasă anume această unitate de măsură.
101 de sportivi, de două ori mai mulți decât anul trecut, s-au înscris în competiție ca să își pună la încercare forțele, să primească plăcere de la înot, să facă cunoștință și să comunice cu oameni noi. Apropo, datorită participării sportivei din Ucraina, Svetlana Grabcenko, competiția din acest an a fost una internațională. Sportiva a venit din Odessa special ca să participe la competiție în categoria profesionalilor.

плавание на открытой воде, sporter weekend

Startul a fost dat participanților de la iacht-club, fiind acompaniat de orchestra Ministerului Afecerilor Interne.

sporter weekend, морская миля

Desigur, înainte de a fi dat startul unei competiții atât de dificile, a fost făcute niște exerciții de încălzire conduse de antrenorul școlii sportive Nr.6 Artiom Gladun.

морская миля, sporter weekend

Finișul îi aștepta pe participanți la celălalt mal al lacului pe teritoriul zonei de odihnă GOA Territory. Toți susținătorii care așteptau participanții la final, puteau să urmărească parcursul competiției difuzat de Play.md, pe un ecran cu plasmă.

sporter weekend, плавание на открытой воде

Membrul principal al competiției a fost Valentina Semiruncik, cel mai mare antrenor al școlii sportive Nr.8.

Mulți sportivi tu participau la competiție deja a doua oară. De exemplu, Аnna Semiruncik, a devenit pentru a doua oară consecutiv câștigătoare la categoria „femei profesionale”. Însă, câștigătorul din anul trecut la categoria „bărbați profesionali” Аlexei Sanicov, care în luna august va reprezenta Moldova la Olimpiada de Tineret din China, a cedat poziția de lider. De această dată, el a pierdut cu o secundă în fața înotătorului venit din Transnistria Vladimir Naleichin.

гидигич, sporter weekend

Câștigătoarea la categoria femei-amatoare a devenit Vera Nichitin. Iar la categoria bărbați-amatori, primul a ajuns la final Alexandru Adnagulov. Victoria sa el a sărbătorit-o într-un mod cu totul și cu totul special. El a făcut cerere de căsătorie prietenei sale! Așa că, după cum vedeți, Sporter Weekend-urile nu țin doar de sport 😉

Desigur, diferența dintre primul și ultimul participant care a ajuns la linia de sosire este una esențială – 24 de minute comparativ cu o oră și 18 minute. Însă, lucrul cel mai important e faptul că din ceii 101 de participanți, doar 12 nu au reușit să parcurgă întreaga distanță, dar ei au fost aduși pe uscat pe bărcile Departamentului Situațiilor Urgente a cărui angajați îi vegheau pe participanți pe parcursul întregii competiții. Ținem să menționăm că Victor Turcuman, de 76 de ani, a reușit să parcurgă prin înot întreaga distanță!

După competiție fiecare a putut să se delecteze din fourchetul sportiv – fructe și desigur, sucurile Vita și apa OM. Însă, de această dată nu am avut parte de master class la kitesurfing, deoarece vântul era foarte slab. Vremea a fost, într-adevăr, una cât se poate de frumoasă, iar furtunile care ne-au speriat pe parcursul întregii săptămâni s-au lăsat schimbate de un timp frumos cu mult soare.

Câștigătorii competiției de înot în lacul Ghidighici au primit diplome și medalii, precum și cadouri de la Sporter.md, Shark, Orhei-Vit și compania Oriflame. Înotătorii profesioniști au obținut premii bănești: 1000 de lei pentru primul loc, 600 — pentru locul doi și 400 — pentru al treilea loc.

морская миля, плавание на открытой воде

Apropo, cadouri minunate oferite de compania Oriflame au primit și antrenorii care au participat la competiția de înot, la categoria sportivilor profesionali.

Rețeaua socială sportivă Sporter.md promite că în anul viitor, va organiza o competiție de înot și mai grandioasă și frumoasă! Așa că, rămâneți cu noi!

Puteți să faceți cunoștință cu toate rezultatele aici.

Femei profesioniști

Bărbați profesioniști

Femei amatori

Bărbați amatori

Scorul total

Pentru a face comparații — aici rezultatele obținute anul trecut, dar să nu uitați că, data trecută distanța parcursă a fost cu 200 de metri mai scurtă. Mai jos, vizionați un video reporaj despre competițiile Sporter Weekend „Mila Marină”, realizat de partenerul media general PublikaTV.